ŚWIECZNIK LOT

Projektant Jan Sylwester Drost
Producent HSG Ząbkowice
Kolor miodowy
Stan 6
Rodzaj świecznik
HISTORIA OBIEKTU

Śwecznik zakupiłem na Śląsku jako obiekt o nieznanym pochodzeniu oraz histroii zimą 2020. Po miesiącach prac poszukiwawczych udało mi się go zidentyfikować. Okazało się, że projektantem tego obiektu jest Jan Sylwester Drost. Poprosiłem również autora aby nadał mu współczesną nazwę.

Pełna identyfikacja: Świecznik ten wykonany został w krótkiej serii testowej, około 150 sztuk i nie miał swojej nazwy a że przypomina formą swoja figurkę „Karolinkę” to przypadek. Pracowałem w tym czasie nad paterami na nodze z podobnymi elementami dekoracyjnymi w strukturze powierzchniowej,które weszły do produkcji wielkoseryjnej. W 1975 r. HSG „Ząbkowice”zainstalowała nową frezarko-kopiarkę, którą wykonano eksperymentalną formę metalową tego świecznika. Uformowane próbnie ręcznym prasowaniem świeczniki przeznaczono jako egzemplarze reklamowe. Swiecznik ten nazwałbym dziś „Lot”/ Pion/.

Ten egzemplarz jest pierwszym zidentyfikowanym świecznikiem LOT / Pion. Obecnie jest znany drugi egzemplarz i znajduje się w prywatnej kolekcji.